Computer

Něco málo o pčítačích této generace a generace před 15 ti lety

Novinky

Novinky
Je tu nová sekce
ve které můžete stáhnout
nejnovější
ovladače grafik
ATI Radeon,
a Ge Force
Dále je tu sekce download
ve které je spousty
utilit a menších prográmků

ICQ 281-143-637

Počasí

Vyhledávač

S e z n a m
napiš slovo a zmačkni ENTR!!

Vaše IP Adresa

RSS

RSS

Z diskuze...

Commodore Amiga

Commodore Amiga (španělsky „přítelkyně“) je jeden z nejoblíbenějších a komerčně nejúspěšnějších 16bitových osobních počítačů své doby. Vývoj prvního modelu pozdější série začal v roce 1982 Amiga Corporation (hlavním návrhářem byl Jay Miner), na trh byl uveden po akvizici firmou Commodore International roku 1985. Největší úspěch slavila Amiga na přelomu 80. a 90. let, hlavně díky v té době vynikajícím schopnostem v oblasti multimédií a her.

Po pádu komunismu se začala dovážet i do tehdejšího Československa (vývoz tohoto počítače byl do komunistických a jiných zemí vládou USA zakázán, jelikož byl klasifikován jako pokročilá technologie použitelná k vojenským účelům - např. dešifrování apod.).

Skupina návrhářů připravila zcela nový počítač, který měl být určen především pro hry. Nápadu se ujala firma Commodore, která financovala dokončení prací a výrobu. V roce 1985 se objevil první počítač Commodore Amiga 1000. V roce 1987 přišla firma Commodore na trh s počítači Amiga 500 (pro domácnosti) a Amiga 2000. Jednalo se o počítač kompatibilní s Amigou 500 po vzoru počítačů IBM PC, tedy v provedení Desktop, a se sloty pro přídavné rozšiřující karty (sloty Zorro), což byla obdoba slotů ISA na počítače PC XT. Pro profesionály byl určen až počítač Amiga 3000 z roku 1990. V roce 1992 přišly zcela nové modely Amiga 4000 s procesorem Motorola 68040 na 25 MHz a Amiga 1200 s Motorola 68EC020 na 14 MHz a úplně novými, vylepšenými a přepracovanými grafickými čipy. Připravovaný model s 24bitovou grafikou, 16bitovým zvukem s procesorem DSP a hlavním RISCovým procesorem, Motorola PowerPC, měl být zhotoven v roce 1994, ale firma Commodore ještě před tím zbankrotovala.

Od poloviny 90. let se nevyrábí, ale dodnes se používá v některých televizních stanicích. Nyní se objevují pokusy o její „znovuzrození“ – nové platformy Amiga/Linux PowerPC AmigaONE a Pegasos.

 
Doufám,že se Vám stránky budou libit a opět zavýtáte prozkoumat co je nového.