Computer

Něco málo o pčítačích této generace a generace před 15 ti lety

Novinky

Novinky
Je tu nová sekce
ve které můžete stáhnout
nejnovější
ovladače grafik
ATI Radeon,
a Ge Force
Dále je tu sekce download
ve které je spousty
utilit a menších prográmků

ICQ 281-143-637

Počasí

Vyhledávač

S e z n a m
napiš slovo a zmačkni ENTR!!

Vaše IP Adresa

RSS

RSS

Z diskuze...

Commodore 64

C64 co to je? Je to personal computer neboli Commodore 64,byl ve svém čase jeden z nej počítačů na trhu,sám jsem jeden takový měl a prodal jsem ho až v roku 2002.Ale myslím,že ho zná úplně každý,jedná se o 8 m bitovou mašinu.která se proslavila po celém světě a do dnes je pár klubů,které stále programují v Basicu a pořádají párty.

                  

    Začalo to roku 1982 kdy představili stroj c64 a sama firma commodore ani špetku netušila,že tím odstartovala největší prodejnost počítačů na světě a,že se stane jednou z nejvíce vydělávající firmou.Vyrobili spoustu verzí,ale ty se měnili jen vzhledem,ve verzi VIC20 už byla změna v lepší grafice a to až 2x,dále se zlepšil zvukový chip SID. Tento 3-hlasý reálný synthesitérový chip měl několik filtrů, modulací, synchronizací a produkoval zvuk, který je dodnes velice unikátní.

    V prosinci 1986 bylo jen v Německu prodáno 1.000.000 kusů. Na počest byla udělaná limitovaná série Golden C64. Týkalo se to kusů se sériovým číslem 1.000.000 až 1.000.199.

                        

    V roce 1987 probíhala další inovace vzhledu a název c64 III.Nový board byl velice dobře kompatibilní se staršími. Tento board měl nový chip SID, který měl nějaké rozdíly ve filtrech. Dále tento nový board měl přimo vestavěné SMON's TRACE příkazy a také user port se dočkal nějakých změn. Všeobecně se však ví velmi málo o tomto posledním boardu, ale změny nebyli nijak závratné.

                      

    Přestal se vyrábět po 10ti letech v roce 1992,to si dnes ani neumíme představit,že bychom pužívali 10 let stejný počítač a každý upgrade by byl jen o kousek lepší v určitém HW.Ale zpět,prodalo se kolem 17 000 000 až 25 000 000 kusů commodorů.

     Některé party nadšenců však vylepšují a šperkují své "céé šedesátčtyřky" dodnes. Podařilo se jim ze svých strojů vylámat neuvěřitelných 640x400, vyladili RS232, který normalně běží na 300 bps, na 9600 bps a zvukový chip SID, který to normalně neumí, přinutili hrát 8-bit PCM samply. Commodore C64 není ani zdaleka už jen věcí minulosti.

                    

Základní info:

 

Srdcem počítače je procesor MOS Technology 6510 na 1 Mhz, paměť RAM je 64 kilobajtů, a ROM 20 kilobajtů. Grafiku má na starosti čip VIC-II, a zvuk čip SID 6581, v pozdějších modelech 8580. Počítač měl vestavěný výstup na televizi, Video výstup (včetně audio signálu, lze připojit i S-Video a dokonce i audiovstup), vstup Expansion pro cartridge, sériový a paralelní port, a 2 vstupy pro joysticky. V počítači byl vestavěný Commodore BASIC V2.0, pro který bylo k dispozici necelých 39 kB paměti. Programy ve strojovém kódu však dokázaly využít téměř celou kapacitu 64 kB.

K počítači se prodávalo množství periférií, například 5,25" disketová mechanika 1541 s vlastním procesorem a pamětí, později menší a lepší 1541-II, 1571 se dvěma hlavami (nebylo nutné obracet disketu), 1581 pro 3,5" diskety, několik typů kazetových rekordérů, barevný monitor, tiskárna, vše od firmy Commodore. Stále však vzniká a vyvíjí se nový hardware, například IDE64, SuperCPU, nebo MMC64.

Pro C64 vzniklo množství softwarového vybavení: komerčních her a jejich klonů, programy a utility pro zpracování grafiky, hudby, textové procesory, databáze, nebo programování v assembleru, či desktopový operační systém GEOS.

Grafika:

Grafiku má na starosti chip VIC-II. Jeho schopnosti jsou následující:
Grafický mód Hires - Rozlišení 320x200. v každém bloku 8x8 pixelů jsou 2 barvy (paper a ink - stejně jako u ZX Spectra).
Grafický mód Multi - Rozlišení 160x200. Tedy každý horizontální bod je zdvojený, což vytváří hrubší grafiku, ale na druhou stranu je v bloku 4x8 (8x8 v hires) možno použít 4 různé barvy. jedna z barev je barva podkladu, která je společná pro celou obrazovku (nejčastěji se používá černá).
Textový mód 40x25 znaků - Obdoba textového módu v PC. Lze použít jak hires (znak 8x8) tak multi textový mód (více barev, ale jeden znak má jen 4x8 pixelů). Tyto 2 módy lze dokonce kombinovat.
16 barev - Jedná se o opravdových 16 různých barev, ne jako u ZX Spectra, kde bylo použito 8 barev + bright každé barvy.
8 spritů - Každý sprite má rozlišení 24x21 bodů a může být kdekoliv na obrazovce. Sprity lze 2x zvětšit v ose X i Y. Každý sprite může být Multi anebo Hires.
Registr rastru - Speciální registr na adrese $D012, snad nejpoužívanější registr v demech ale i ve hrách. Jeho přečtením lze totiž zjistit aktuální pozici obrazového paprsku na monitoru (televizi), a takto se dají tvořit různá grafická kouzla, například Sprity lze zobrazit mimo obrazovku v borderu, ve vertikální ose je možno použít libovolné množství spritů, a navíc jde vytvořit celé nové grafické módy, viz dále.
Speciální grafické módy - Pomocí kombinace raster registru a přepínání paměťových bank vznikla na C64 celá škála „nových“ módů, například mód FLI (na první pohled jako Multi, ale v každé bloku 4x8 může být všech 16 barev), IFLI - Interlaced FLI (pomocí přepínání jemná interlace grafika ze dvou FLI obrazovek), SuperHires (Hires grafika doplněná kvůli barvám o Sprity), a spousta jiných (UIFLI, AFLI, MCI, Super hires interlaced atd.)

Zvuk:

Zvukový chip SID byl ve své době považován za malý hudební zázrak. V době, kdy v různých konzolích, domácích počítačích, ale i herních automatech pípal AY 389x a jeho obdoby, SID dokázal mnohem víc. Zde je součet vlastností:
3 hlasy - rozsah 8 oktáv, frekvence je 16tibitová (65536 hodnot), takže se opravdu nemůže stát že by některý tón zněl falešně. Pro každý tón lze zvolit „barvu“ - Hrana, Pila, Trojúhelník nebo Šum. Kromě šumu lze tyto barvy kombinovat. Navíc lze 12tibitově zvolit frekvenci pro Hranu (rozchod jednotlivých hradeb)- takto lze vytvořit tzv. Pulse zvuk - snad nejtypičtější znak sidových hudeb.
ADSR - z anglického Attack-Deckay-Sustain-Release (Náběh-Úpadek-Držení-Uvolnění) -hlasitostní průběh každého tónu se pokaždé volí v těchto hodnotách, dlících ve 2 registrech pro každý hlas (každá složka je tedy 4bitová).
Resonantní filtry - lze zvolit Nízko-, Středo-, a Vysokofrekvenční filtr, a tyto také jakkoliv kombinovat, a to ve 12tibitových frekvenčních hodnotách. K tomu lze pro důraz zvuku nasadit rezonanci (4bitově).
SID 6581 vs 8580 - označují se také jako SID 1 nebo Old SID, a SID 2 nebo New SID. SID 1 byl použit v prvních verzích C64, a také v Commodore 128. Přibližně od roku 1987, kdy se začala vyrábět inovovaná verze C64-C, objevuje se v něm i nový SID 8580 (není to však pravidlem).
Rozdíly ve zvuku obou verzí chipu jsou dost markantní. SID 1 je poznamenán několika chybami - především je to rušivý šum při hraní, který se dá potlačit jen softwarovým vypnutím obrazovky. Filtry znějí v každém jednotlivém chipu trošku jinak - z tohoto pohledu je každý SID 6581 originál. (podle slov samotného tvůrce chipu Roba Yanesse se filtry ani moc nepovedly a nedoporučil je příliš používat). Barvy zvuku (waves) se dají míchat jen částečně (Hrana+Trojúhelník) a také v ADSR je menší chyba. Samotný zvuk je také ostřejší než u SIDu 2.
SID 2 už nešumí, filtry jsou pozměněné a znějí lépe, a všechny waves se dají míchat (kromě šumu). Na druhou stranu je celkový zvuk měkčí než u SIDu 1, a také samply objevující se v mnoha hudbách nejsou slyšet - pro tyto vlastnosti byl nový SID dost kritizován.
Milovníci sidových hudeb mají doma většinou 2 C64 s oběma typy SIDu, na tom starém znějí totiž lépe staré hudby - tj. z většiny her, a někteří hudebníci používají SID 1 dodnes. SID 2 je více používán v současné demoscéně, a lépe se na něm tvoří různé trance-techno hudby. V soutěžích na demoscene party bývají také kategorie speciálně pro SID 1 a SID 2.

      Tak to by bylo asi tak nějak vše,co bych mohl o tomto stroji napsat,existuje plno stránek,které naprosto rozebírají tento počítač,ale já si nemohl pomoci a něco jsem musel taky pisnout,něco jsem vyčetl,něco věděl,ale musel.

      Mimochodem hry od nadšenců se pořád programují,stačí zajít na pár stránek,kde se dá stáhnout i hra roku 2008

Nějaké screenshoty z her:

California Games        

Golden Axe                  

Giana sisters              

H.E.R.O.                         

Light force 2                

Fotbal                            

Midnight resistance 

Pinball dreams 2       

PP Digger 2                 

A spousty a spousty stovek dalších her.

Nějaké odkazy na hry:

Německý server ze spousty her  a informací TADY

Český server TADY

A jeden TADY

Existují i emulátory c64

Při instalaci tohoto prográmku máte plnohodnotný C64 a můžete vesele pařit,pro program CCS64 nemusíte daleko,je v sekci download.

 
Doufám,že se Vám stránky budou libit a opět zavýtáte prozkoumat co je nového.