Computer

Něco málo o pčítačích této generace a generace před 15 ti lety

Novinky

Novinky
Je tu nová sekce
ve které můžete stáhnout
nejnovější
ovladače grafik
ATI Radeon,
a Ge Force
Dále je tu sekce download
ve které je spousty
utilit a menších prográmků

ICQ 281-143-637

Počasí

Vyhledávač

S e z n a m
napiš slovo a zmačkni ENTR!!

Vaše IP Adresa

RSS

RSS

Z diskuze...

Ovladače grafik

Zde najdete vždy aktuální verzi ovladače grafických karet ATI a NVidie a další jeden starší ovladač.

Často se stává, že pokud vám hra nefunguje, máte nějaký error, nebo se něco špatne zobrazuje, je to ovladačem grafiky.

Obecně platí, abyste si nestahovali beta verze, pokud tomu príliš nerozumíte.

Ovladač grafické karty je malý prográmek, který se stará o korektní zobrazování všeho, co vidíte na monitoru. Velice často není třeba nic zařizovat, a grafická karta funguje automaticky hned po instalaci. To se týká zejména integrovaných Intel karet, a starších modelů karet ATI a NVIDIA. Pokud vám tedy vše funguje v pořádku, a grafické uživatelské rozhraní není nijak výrazně zpomalené, nemusíte se o nic starat, protože windowsi mají své ovladače už v sobě.

Pokud máte novější karty ATI či NVIDIA, většinou vám pojede minimálně grafické uživatelské rozhraní v pořádku. Mohou ovšem nastat problémy například u přehrávání videa, kdy budou vaše filmy příliš "kostičkované". Druhým případem je, že budete chtít zprovoznit 3D akceleraci, tzn. urychlené vykreslování 3D aplikací (většinou her). Nefunkční 3D akcelerace má za následek nepoužitelně pomalé vykreslování dané aplikace/hry, případně naprosté odmítnutí se spustit. V těchto případech je nutné nainstalovat (tzv. binární) ovladače grafické karty od daného výrobce.

IconsPage/warning.png Situaci bohužel komplikuje fakt, že největší výrobci grafických karet neposkytují otevřené ovladače pro své karty (jinak byste je měli zprovozněné hned po instalaci Ubuntu a tento návod by nebyl vůbec potřeba). Tyto uzavřené ovladače tudíž nemůže Ubuntu nijak upravit, a jejich kvalita je závislá pouze na jejich výrobci. Tyto ovladače je tedy doporučené instalovat pouze pokud je to pro vás nezbytné (např. potřebujete 3D akceleraci, a s výchozími ovladači Ubuntu vám nejede), protože mohou mít mnoho negativních důsledků - může se snížit stabilita systému, a velice často s těmito ovladači např. přestává fungovat uspávání a hibernace počítače.

Aktualizování ovladačů

Pokud přistupujete k počítači častěji, aktualizace se nevyhne většině softwaru, který máte nainstalovaný. Platí to i o ovladačích grafických karet. Chcete vědět proč?

Usnadnění zdarma Ovladače hardwaru umožňují operačnímu systému jeho snadnější a efektvinější správu. Někdy také rozšiřují jeho možnosti (např. multimediální klávesnice funguje i bez ovladačů, avšak mimo multimediální tlačítka) nebo usnadňují samotnému uživateli jeho správu. O to se právě u grafických karet jedná. Proto je dobér využívat nejnovějších, tedy i nejlepších funkcí. Ovladače jsou navíc zdarma...

Jak na staré grafiky Pokud máte grafárnu střední třídy (GeForce řady 6 či 7 nebo Radeon 6000), je jasné, že vám spolu spolu s ní byly přiděleny nejnovější ovladače, které vám i dnes postačí. Jinak je to s několik let starými kartami. Mnoho lidí si řekne, že přece nemá cenu vyhledávat na 5 let starou kartu stahovat ovladače, protože prostě nejsou, ale to je chyba. Vím to z vlastní zkušenosti.

LOGO ATI

ati_logo.gif

LOGO NVIDIA

nové logo.jpg

 
Doufám,že se Vám stránky budou libit a opět zavýtáte prozkoumat co je nového.